• LinkedIn Sosyal Simge
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
BT_LOGO.png

Dr. Arafat Salih Aydıner

Yönetim Kurulu Başkanı 

@Bilişim Teknolojileri Derneği

Sunum Başlığı : Açılış Konuşması

1976 yılında İstanbulda doğdu. 2000 yılında Kocaeli Makine Mühendisiliğinden mezun olduktan sonra ABD’de bulunan Rutgers Üniversitesinde Bilişim Sistemleri üzerinde ikinci lisans eğitimini tamamladı. Yüksek Lisansını yine ABD’de bulunan New Jersey Institute of Technology üniversitesinde Bilişim Sistemleri alanında yaptı. ABD’de Rutgers Üniversitesinde araştırma görevlisi, MERI Enstitüsünde araştırmacı olarak veri tabanı, sistem analizi, lokasyon bazlı Web sisteleri, resim işleme ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) üzerinde çalışmalarda bulundu.

Türkiyeye dödükten sonra çeşitli firmalarda veri tabanı ve proje yöneticiliği, CBS tabanlı sistemlerin yönetimi üzerinde çalıştı. 2008 den sonra İlaç ve Eczacılık üzerine kendi işletmelerinde yöneticiliğe ve ürün geliştirmeye devam ederken 2016 yılının başında Bahçeşehir Üniversitesinde İşletme üzerine doktorasını tamamladı. Doktora sonrasında Medipol Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak e-Ticaret, Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri konularında ders vermeye başladı. 2017 yılında Dr.Öğretim Üyesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesinin İşletme Bölümünde Yönetim Bilişim Sistemleri Anabilim Dalı başkanı olarak göreve başladı ve halen bu görevi yürütmektedir.

 

Araştırma alanları bilişim sistemleri yönetimi, bilişim sistemleri kabiliyetleri, stratejik bilişim sistemleri, işletme analitiği, büyük veri, blok zinciri ve bunların işletmelerdeki roller üzerinde çalışmakta olup çeşitli makaleleri bulunmaktadır. Bilişim Teknolojileri Derneği’nin kurucuları arasında bulundu ve 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilen Bilişim Teknolojileri Derneği Olağan Kongresi'nde Başkanlığa seçilmiştir. 

 

Dr. Yunus Emre Kunt

Bilgi Teknolojileri Altyapı ve Operasyon Başkanı 

@THY

Sunum Başlığı : DevSecOps ve İş Sürekliliği 

1978’de Amasya’da doğdu. 2000 yılında Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden “Linux İşletim Sisteminde Güvenlik” konulu teziyle mezun oldu. 2001’de Türk Hava Yolları Bilgi Teknolojileri Başkanlığı’nda Mainframe sunuculardan sorumlu sistem mühendisi olarak göreve başlayan Emre Kunt, sonraki yıllarda Unix ve Linux sistemler ile Java tabanlı web uygulama sunucularının yönetiminden sorumlu kıdemli mühendis olarak çalıştı. 2005’de İstanbul Üniversitesi’nden MBA, 2008’de Marmara Üniversitesi’nden İşletme Anabilim Dalı’nda doktor ünvanı aldı. 2011-2014 yılları arasında Türk Hava Yolları’nın iş kritik BT sistemlerinden sorumlu birim müdürü olarak görev aldı. 2014-2015 yıllarında Türk Hava Yolları Bilgi Teknolojileri Altyapı ve Operasyon Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. Ocak 2016’dan bu yana aynı kurumda Bilgi Teknolojileri Altyapı ve Operasyon Başkanı görevini yürütmektedir.

 

Bob Aiello

DevOps / CM / ALM Mimar, Öğretim Görevlisi ve Koç 

@Yellow Spider, Inc

Sunum Başlığı : DevSecOps dönüşüm yolculuğunuz

DevOps, geliştirme, operasyonlar ve diğer birçok paydaş arasındaki iletişimi ve işbirliğini geliştirmeye yardımcı olmak için kapsamlı bir ilke ve uygulama seti sunar. DevOps dönüşümü, sürekli teslimat boru hattı ve sistem güvenilirliğini sağlamak için hem kültürel bir değişim hem de teknik yenilikler gerektirir.

 

Bob Aiello, DevOps'a endüstri standartlarına ve çerçevelerine uygun tam bir yaşam döngüsü yaklaşımını tartışırken, hem grup hem de etkin DevOps için gereken süreç sorunlarının yanı sıra kod gibi altyapı gibi etkili teknik yeteneklerin yönetilmesi için gerekli stratejileri içeren güvenilir ve güvenli uygulamalar oluşturmaya yardımcı olur. sürekli entegrasyon, teslimat ve dağıtım. Bu konuşma, DevOps dönüşümünü güvenli bir şekilde akılda tutmak ve organizasyonunuzun güvenli bir uygulama oluşturma konusunda başarı kazanmasına yardımcı olmak için size özel stratejiler vermeye odaklanacaktır.

 

Dr. Lotfi Ben Othmane

Akademisyen

@Iowa State University

Sunum Başlığı : DevSecOps için Güvenlik Endişeleri ve En İyi Uygulamalar

DevSecOps, güvenlik ve uyumluluk gereklilikleri dikkate alınarak yazılım geliştirme ve operasyon süreçlerini entegre etmek için bir paradigmadır. Kuruluşlar, güvenlik ve DevOps arasındaki uyumsuzluk beklentisi nedeniyle geliştirme ve işletme süreçlerini DevSecOps'a dönüştürmekte isteksizdir. Bu konuşma, IBM'de beş Business Intelligence (BI) projesinin DevSecOps'a dönüştürülmesi konusunda yapılan bir çalışma hakkında rapor veriyor. Ayrıca, DevSecOps'un akıllı siber fiziksel sistemler için olasılık uygulamalarını da araştırıyor.

 

Hasan Yaşar

DevSecOps Evangelist, SEI'de Yardımcı Öğretim Üyesi, Interim Director, Araştırma Başkanı 

@Carnegie Mellon University

Sunum Başlığı : DevSecOps ortamının uygulanmasında ve sürdürülmesindeki zorluklar

DevSecOps nasıl tanımlanır? Tartışmalı bir konudur. Bazılarının inanmana neden olacağına rağmen, DevOps sadece bir araç seti değil. Sadece sürekli entegrasyon, sürekli teslimat veya sürekli dağıtım sağlama konusuna da odaklanmak değildir. İş değerleri DevOps'un gelişimini sağlar. Bir DevSecOps zihniyeti olmadan, kuruluşlar genellikle altyapılarını, test süitlerini veya ürün artışlarını yaratırken operasyonlarını, geliştirmelerini ve güvenlik test ekiplerini kısa görüşlü bir teşvik için çalışarak bulurlar. Bu konuşmada DevSecOps'u, genel yanlış anlamaları ve barikatları ve DevSecOps'u kuruluşunuzun hayal kırıklığına uğramadan yeni verimlilik ve verimlilik seviyelerine ulaşmasına yardımcı olmak için nasıl kullanabileceğinizi açıklayacağım.

 

Workshop İçeriği : DevOps zihniyetiyle DevSecOps ortamının kurulması

Bu atölye, DevSecOps ilkelerini sunar ve proje planlama için kapsamlı DevOps uygulamalarını inceler; uygulama yaşam döngüsünde iş süreci entegrasyonu; gelişim faaliyetleri; ve otomatik ve entegre bir DevSecOps boru hattında baştan sona dağıtım. Bu kavramlar teknik gösteriler ve pratik senaryolar ile sunulacak.

 

Mark Miller

Kurucu Ortak

@DevSecOpsDays

Sunum Başlığı : DevSecOps için talep oluşturmak 

DevSecOps topluluğunun bir parçası olarak angajman girişimleri, LinkedIn DevOps’un Genel Yayın Yönetmeni ve 
Group (65K + üyeler), DevSecOps Günleri Baş Yapımcısı Podcast Serisi (260.000+ aktif katılımcı) ve DevOps'un Üreticisi
RSAC 2017/2016/2015, AppSec EU Belfast 2017, InfoSec Avrupa 2016, ve AppSec USA 2016. Mark Kıdemli Hikaye Anlatıcısı. 

 

Dr. Emin İslam Tatlı

Siber Güvenlik ve Büyük Veri Direktörü 

@STM Defense Corp.

Sunum Başlığı : Best-Practices for Continuous Application Security within DevOps

TOBB ETU Üniversitesi’nde Doçent Doktor olarak hali hazırda çalışmaya devam eden Tatlı, Almanya’nın Mannheim Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü doktora mezunudur. Bir Bilgi Teknolojileri Güvenlik Uzmanı olarak sırasıyla SAP, IBM, Mercedes-Benz, Istanbul Medipol Üniversitesi ve Türk Telekom’da görev yapmıştır. Araştırma ve ilgi alanları arasında güvenli SDLC metodolojileri, şifre güvenliği, web uygulama güvenliği, güvenlik testleri, siber tehdit istihbarat, mahremiyet önde gelmektedir. Dr. İslam Emin Tatlı Open Web Application Security Project Security (OWASP) oluşumu üyesidir.

 

Kayra Otaner

Co-founder

@SecOps360.com

Sunum Başlığı : SecOps with Honeypots and Moving Target Defense

Kayra is a Co-Founder of SecOps360.com, focusing on providing Zero Trust IT security services. Father of two & and devoted Istanbul admirer. Author of first Php & MySQL book written in Turkish published in 2001. Later he has moved to New York City, worked as Director of IT Operations in PCI & SOX regulated corporations in Wall Street for over 12 years. After returning back to his homeland Turkey, he has been helping Fortune 500 companies (Tupras, PTT, FinansBank, OdeaBank, Hepsiburada, Trendyol, 1V1Y, Tatilbudur, Tatil.com etc) across Turkey.
In recent years, he become frequent speaker in DevOps and SecOps events, DevOpsDays 2016 BorsaIstanbul, DevOpsPro 2017 Lithuania, DevOpsPro 2017 Moscow , DevOps Europe 2019 Vilnius

 

Doç.Dr. Bilgin Metin

Siber Güvenlik Merkezi Yöneticisi

@Boğaziçi Üniversitesi BUSİBER

Sunum Başlığı : BT Yönetişimi ve  DEVSECOPS ile  Kurumsal Siber Güvenlik

Dijitalleşmeyle beraber iş süreçlerinin ve BT süreçlerin çok daha fazla iç içe girmesiyle vücudun oranları gibi uyum içerisinde çalışması gerektiği aşikardır.  Böyle bir ortamda siber güvenlik damarlardaki kan gibi ele alınıp bu  süreçlerin bir parçası olarak ele alınmalıdır ve tüm yapı risk tabanlı yaklaşım ile korunmalıdır.

Bilgin Metin ilk olarak İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik Haberleşme Müh. Bölümünden Lisans derecesi aldı. Daha sonra Armada Bilgisayar A.Ş.’de bilgisayar ağları ve ağ güvenliği projeleri danışmalığı, tasarımı, ve kurulumu konularında çalıştı. Sırasıyla Boğaziçi Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Müh. Bölümünden yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. Bu dönemde özel sektörde veri haberleşmesi, LAN, WAN ve ağ güvenliği sistemlerinin tasarımı, desteği ve kurulumu konularında danışman olarak hizmet etti. 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başladı. 2014 yılında Doçent ünvanını aldı ve şu an aynı bölümde görevine devam etmektedir. Bilgi ve haberleşme sistemleri için elektronik devre tasarımı, siber güvenlik, ve bilgi teknolojileri yönetişimi konularında çalışmaktadır. Uluslararası konferans ve dergilerde 80’den fazla yayını çıkmıştır. Boğaziçi Üniversitesi Güvenli Veri Yönetimi Komisyonu Başkanlığı ve Boğaziçi Üniversitesi TTO A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde yer almaktadır. Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi ve ISACA (Information Systems Audit and Control Association) Yönetim Kurullarında görev yapmaktadır.

 

Ayrıca şu anda BÜSİBER (Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi Projesi) yöneticiliği görevini de yürütmektedir.

Mehmet Feridun Aktaş

Technology Governance & Security Director
@Turkcell

Graduated from Technical University of Istanbul, as Electronics&Communication Engineer. 
Have MSc degree on Signal Processing and MBA Degree also.

Started as Research&Development Engineer on SS7 in Northern Telecom.
Worked as network and Security Experts in many Project at one of the first internet bank of Europe, Garanti Bank, leading digital bank in Turkey.


Responsible form IT security for more than 22 years in finance end Telco companies.

Currently in charge of Turkcell and many affiliates in 4 countries as Director of Technology Security & Governance.
 

Konuşmacı Profilleri 

DevOps & DevSecOps alanında en iyi yöneticiler DevSecOps Istanbul Konferası

katılımcılarıyla buluşuyor!